Czy rachunek oszczędnościowy może być równie dobry, jak lokata?

Czasami stoimy przed wyborem sposobu zainwestowania naszych oszczędności. Każdy z nas bowiem chce, by dana inwestycja przyniosła mu wymierne zyski. Na szczęście przetrzymywanie środków pieniężnych w przysłowiowej skarpecie, czy też po prostu w domu już dawno nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. Coraz więcej ludzi jest świadomych możliwości, jakie daje im współczesny świat, a konkretnie banki, które umożliwiają osiąganie zysków dzięki lokowaniu w nich naszych oszczędności.

Jeszcze jakiś czas temu klienci najchętniej wybierali lokaty terminowe. Z kolei dzisiaj najczęściej wybieranym produktem jest z pewnością rachunek oszczędnościowy. Czym jest to spowodowane i która z tych możliwości jest korzystniejsza pod względem finansowym? Przede wszystkim rozróżnia je czas, na jaki zawierany jest umowa, a co za tym idzie, zysk możliwy do osiągnięcia. Lokaty mogą być zakładane na różne okresy- od krótkich, trwających czasami nawet jeden dzień czy noc, do tych długich, zawieranych nawet na kilka lat. Okres trwania lokaty zależy oczywiście tylko i wyłącznie od klienta, jednakże warto mieć na uwadze to, że w tym czasie nie będziemy w stanie korzystać z danych środków finansowych.

Oznacza to, że jeśli nasza sytuacja finansowa ulegnie nagłemu pogorszeniu, środki finansowe, jakie ulokowaliśmy w banku nadal będą dla nas niedostępne. Oczywiście istnieje możliwość ich wycofania poprzez zerwanie umowy lokacyjnej, jednakże jest to wysoce nieopłacalne ze względów finansowych. W praktycznie wszystkich przypadkach tracimy wówczas całość odsetek, a czasami nawet banki naliczają nam opłaty prowizyjne, mające być pewnego rodzaju rekompensatą za wcześniejsze zerwanie umowy. Zysk, jakie jesteśmy w stanie osiągnąć za pomocą lokaty jest z pewnością o wiele wyższy niż w przypadku konta oszczędnościowego. Średnie oprocentowanie waha się tutaj bowiem w granicach od pięciu do sześciu procent w skali roku, a w przypadku ofert specjalnych można spotkać się z oprocentowaniem sięgającym dziewięciu procent w skali roku.

Natomiast konta oszczędnościowe oferują zwykle zysk rzędu trzech do czterech procent w skali roku. Plus jest jednak taki, że w dowolnej chwili możemy skorzystać z naszych pieniędzy. Wystarczy jedynie złożyć w banku dyspozycję wypłaty, bądź też za pośrednictwem konta internetowego zrealizować przelew samodzielnie. W związku z tym pod tym względem zdecydowanie wygrywa ten rodzaj inwestowania. Ponadto, rachunek oszczędnościowy nie posiada żadnego terminu ważności. Możemy zatem z niego korzystać tak długo, jak tylko będzie nam to potrzebne. W dodatku w dowolnej chwili możemy przenieść rachunek do innego banku, o ile zaproponuje nam on lepsze warunki.

Nie należy się wówczas obawiać wielu formalności, gdyż wiele z nich bierze na swoje barki bank do którego się przenosimy. Mimo tych wszystkich korzyści, jakie daje nam rachunek oszczędnościowy, należy uczciwie przyznać, że za jego pomocą nigdy nie osiągniemy takich zysków, jak za pośrednictwem lokaty. Główną przyczyną takiego rozwoju spraw jest zdecydowanie niższe oprocentowanie. Bank nie może nam bowiem zaproponować zbyt wysokiego oprocentowania, jeśli nie ma pewności, na jak długo zamierzamy zdeponować nasze środki finansowe. Może się okazać, że za kilka tygodni zechcemy wycofać cały kapitał, a wówczas bank będzie na tego rodzaju transakcji jedynie stratny. Musi mieć on bowiem czas, by zarobić odpowiednio wysoko na naszych pieniądzach, by wypłacić nam odsetki, a przede wszystkim wygenerować zyski dla siebie.