Fundusz awaryjny, który zapewni ci stabilność finansową

Bardzo często w życiu zdarzają się niespodziewane i nieplanowane sytuacje, które krzyżują nam szyki, i których nawet ci gotowi na wszystko nie potrafią przewidzieć. Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, co stanie się z naszymi finansami, kiedy ulegniemy wypadkowi, lub gdy my, albo ktoś z naszych bliskich bardzo ciężko zachoruje. Warto zapytać siebie samego, czy miałbym z czego żyć, w kryzysowej sytuacji?

Krokiem do większego poczucia bezpieczeństwa i wolności finansowej jest założenie funduszu awaryjnego, który pozwoli ci być gotowym na każdą, nawet najmniej oczekiwaną sytuację i uchroni cię przed nieszczęśliwymi skutkami utraty całkowitego finansowego zaplecza.

Co to jest fundusz awaryjny?

Fundusz awaryjny, który przez wielu stawiany jest najwyżej w hierarchii priorytetów finansowych, to zaplecze finansowe bardzo pomocne w sytuacjach awaryjnych. Niezależnie od tego jak dobrze zaplanujesz swój budżet domowy, niestety czasem przytrafi ci się sytuacja bez wyjścia, której następstwem będą nieprzewidziane wydatki. Drobne awarie dnia codziennego dla osób, które nie posiadają oszczędności, mogą stać się źródłem wielu problemów na tle finansowym. Dlatego już dziś zaoszczędź tysiąc złotych i odłóż je do funduszu awaryjnego, który będziesz otwierał tylko i wyłącznie w kryzysowych przypadkach.

Zbij szybkę w kryzysowej sytuacji

Dave Ramsey opowiedział kiedyś historię o osobie, która dosłownie włożyła swój kapitał awaryjny w ramkę, z podpisem „zbij szybkę w kryzysowej sytuacji”. W termin kryzysowych przypadków nie wpisują się pieniądze na drobne przyjemności, wakacje, czy nawet pierścionek zaręczynowy. Takie pieniądze powinny być używane tylko kiedy zdarzy się coś negatywnego i nieoczekiwanego, na przykład, gdy zepsuje się twój samochód, lub podupadniesz na zdrowiu. Do funduszu awaryjnego sięgasz zwyczajnie, kiedy twoje życie wykoleja się z torów.

Dlaczego tworzyć fundusz awaryjny?

Wszystko, co możliwie może pójść nie po twojej myśli, pójdzie źle. Wtedy zamiast znów pożyczać pieniądze od rodziny lub wyciągać swoją kartę kredytową i popychać się głębiej w dług, masz coś, na czym możesz polegać. Wspaniałą rzeczą związaną z funduszem awaryjnym jest to, że daje ci on namiastkę poczucia finansowej wolności. Prawdopodobnie po raz pierwszy w twoim dorosłym życiu będziesz miał możliwość odetchnąć z ulgą. Ten krok jest najszybszą drogą do ponownego odzyskania kontroli nad swoim życiem.

Pamiętaj o tym, by zanim zainwestujesz konkretne pieniądze, zrobić odpowiedni research i dobrze zastanowić się, jakiej kwoty zabezpieczającej potrzebujesz. Przeczytaj wszystko dokładnie i podejmij decyzję bazując na twoich życiowych uwarunkowaniach. Jeśli czujesz się bezpieczniej z większym funduszem awaryjnym na samym początku, zrób to. Jeśli jednak uważasz, że nie możesz pozwolić sobie na duży fundusz awaryjny, nic nie stoi na przeszkodzie, aby odłożyć trochę mniejszą kwotę. Miej na uwadze, że solidny fundusz awaryjny to dobry krok w kierunku osiągnięcia finansowej stabilności. Im więcej pieniędzy zaoszczędzisz, tym bezpieczniej możesz się czuć w sytuacjach kryzysowych bez wyjścia. Decyzja należy tylko i wyłącznie do ciebie, więc podejmij ją rozsądnie lub z ekspertem serwisu doradcy.co.pl.