Jak tanio przelewać pieniądze za granicę?

W zasadzie już minęły czasy, kiedy przesyłało się pieniądze za pośrednictwem poczty, w kopercie. W dzisiejszych czasach zdecydowana większość ludzi korzysta z przelewów, bowiem praktycznie każdy z nas posiada konto w banku. Mimo wszystko Poczta Polska posiada w swej ofercie produkt o nazwie list wartościowy, za którego pomocą mamy możliwość wysyłania pieniędzy wraz z zadeklarowaną wartością.

Musimy jednak pamiętać, by kopertę zaklejać dopiero na poczcie, w obecności jej pracownika. Przedtem należy jednak sprawdzić, czy aby na pewno mamy możliwość wysłania pieniędzy do danego kraju. Istnieją bowiem takie państwa, które nie pozwalają na przysyłanie do nich pieniędzy za pośrednictwem listów wartościowych. Do takich krajów należy między innymi Australia. Taki rodzaj przesyłania pieniędzy ma jednakże swoje wady, bowiem za przesyłkę w formie priorytetu z potwierdzeniem odbioru z wartością zadeklarowaną na wysokość dwóch tysięcy złotych, którą wysyłamy do krajów europejskich czy też Rosji bądź Izraela będziemy zmuszeni zapłacić ponad pięćdziesiąt złotych! Ze względu na tak wysoką opłatę wiele osób decyduje się na przesyłanie środków pieniężnych zwykłym listem. Musimy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie wiąże się z dość sporym ryzykiem zaginięcia przesyłki, bądź też jej kradzieży. Z kolei jeśli odbiorca otrzyma sam list, bez pieniężnej zawartości, czeka nas długotrwała procedura reklamacyjna. Warto też zaznaczyć, że nieczęsto kończy się ona sukcesem związanym z odzyskaniem utraconych pieniędzy.

Zdecydowanie najszybszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem przesyłania pieniędzy za granicę jest oczywiści przelew bankowy. Niestety ta opcja jest dość rzadko wybierana przez klientów banku ze względu na spore opłaty z nią związane. Warto jednak wiedzieć, że niektóre kraje oferują ze swej strony możliwość realizacji bezpłatnych przelewów zagranicznych. Natomiast innym, równie dobry rozwiązaniem jest przekazanie swojej karty płatniczej wraz z kodem PIN osobie przebywającej za granicą. Jednakże należy pamiętać o tym, by nie przesyłać ich jedną przesyłką, gdyż grozi to utratą środków z konta w przypadku kradzieży. Dodatkowo takie rozwiązanie jest możliwe tylko i wyłącznie w przypadku osób do których mamy całkowite zaufanie, bowiem dzięki temu posiadają one dostęp do wszystkich środków finansowych, jakie aktualnie posiadamy na koncie bankowym. Jednakże jest to z pewnością dobre rozwiązanie, jeśli do danej osoby mamy stu procentowe zaufanie i konto to będzie tworzone specjalnie dla niej.

W przypadku gdy zdecydujemy się na taką opcję warto wybrać bank, który oferuje bezpłatne korzystanie z bankomatów poza granicami naszego kraju. Należy również pamiętać o tym, by karta, jaka zostanie wydana do danego rachunku musi posiadać znak międzynarodowej organizacji płatniczej. Do najpopularniejszych z nich należą między innymi Visa oraz MasterCard. Banki proponują również rozwiązania polegające na przesyłaniu określonej osobie za granicę kartę przedpłaconą, czyli na tak zwanego okaziciela. Takie rozwiązanie ma ogromny plus polegający na tym, ze jest całkowicie bezpłatne. Karta może zostać zasilona dopiero w momencie, kiedy adresat będzie ją posiadał w ręku, co zwiększa bezpieczeństwo naszych pieniędzy. Wówczas będzie on mógł z niej korzystać dokonując transakcji bezgotówkowych, które nie są obarczane żadnymi opłatami prowizyjnymi. To, jakie rozwiązanie wybierzemy zależy tylko od nas oraz od możliwości, jakie oferuje nam nasz rachunek bankowy.